Nieco historii

skórzana kurtkaRamoneska to skórzana kurtka z poprzecznym zamkiem błyskawicznym, która po raz pierwszy zaprojektowana została przez amerykańskiego projektanta Irvinga Schotta w latach 20-tych XX wieku. Wtenczas nosiła nazwę „Perfecto” (na cześć cygar), która jednak nie okazała się wystarczająco dobra i z tego powodu nie została przyjęta. Dopiero po upływanie prawie połowy wieku znaleziono dla niej odpowiednią nazwę – ramoneska – która funkcjonuje do dziś. Na samym początku kojarzona była ona tylko z gangami motocyklistów, później jednak lansowana przez aktorów: Marlona Brando oraz Jamesa Dean’a, stała się symbolem buntu, niezależności oraz wolności. W międzyczasie bardzo prędko została ona wchłonięta przez rockową oraz punkową subkulturę, co także znacznie wpłynęło na kreację jej wizerunku. Wówczas jednak nie była ona jeszcze popularna w świecie mody.

Dopiero w latach 80-tych udało się nieco zmienić jej dotychczasowe stereotypowe postrzeganie. Wtenczas sławny francuski projektant Jean Paul Gaultier wylansował ją na wybiegach. Udało mu się to do tego stopnia, że gwiazdy takiego formatu jak Madonna, ukierunkowały swoją aparycję właśnie w tym nurcie.

Jednakże na stałe ramoneska zawitała w świecie mody w okolicach roku 2000, kiedy to projektantka Isabel Marant zaproponowała nietuzinkowy kobiecy, seksowny, a jednocześnie rockowy look. Pociągnęło to za sobą falę uwielbienia nie tylko wśród Celebrytek, ale także zwykłych śmiertelników płci żeńskiej.

Ramoneska posiada więc iście buntowniczą przeszłość, a jej wybicie zawdzięcza się bowiem osobom o mocnych charakterach i silnych osobowościach. Jej fenomenem jest to, że potrafi ona zmienić wizerunek każdej, nawet najbardziej delikatnej stylizacji na taką „z pazurem”. Co więcej, kobiety mogą się w niej czuć silnie i niezależnie, a jednocześnie zmysłowo i kobieco.

Ponadto pasuje ona dosłownie do wszystkiego, dzięki czemu jest bardzo wartościowym elementem garderoby i bez wątpienia powinna się znaleźć w szafie każdej kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>